PROTOKÓŁ NR XVI/2008
z XVI sesji Rady Gminy w Janowicach Wielkich
z dnia 29 stycznia 2008 roku
godz. 12-ta
W XVI sesji Rady Gminy w Janowicach Wielkich udział wzięło 14 radnych na ogólną liczbę 15.
Radni nieobecni usprawiedliwieni:
Radny Marian Ciastko
Miejsce XVI sesji Rady Gminy – sala konferencyjna w klubie „Rudawy” w Janowicach Wielkich ul. 1 Maja 25.
Rozpoczęcie XVI sesji Rady Gminy – godz. 11-ta
Zakończenie XVI sesji Rady Gminy - godz. 14,30
Ponadto w XVI sesji Rady Gminy uczestniczyli:
Pan Jerzy Grygorcewicz – Wójt Gminy Janowice Wielkie, Sekretarz Gminy Janowice Wielkie Pani Krystyna Wożakowska, Radca Prawny Urzędu Gminy Pan Roman Słomski , Pani Bożena Dyduch z Komarna , Pan Ryszard Sobolewski z Radomierza ,Sołtysi Wsi Gminy Janowice Wielkie oraz mieszkańcy gminy.
Porządek obrad XVI sesji Rady Gminy :
1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przedłożenie Radzie Gminy wniosku o odwołanie Przewodniczącego Rady Gminy wraz z uzasadnieniem.
4. Dyskusja.
5. Głosowanie w sprawie odwołania Przewodniczącego Rady Gminy (w trybie określonym w art. 19 ust .1 ustawy o samorządzie gminnym).
6. Zamkniecie sesji Rady Gminy.
Ad. 1
Otwarcie XVI sesji Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Jacek Gołębski dokonał otwarcia XVI sesji Rady Gminy , oraz powitał przybyłych na sesję Rady .
Ad. 2
Stwierdzenie quorum.
Przewodniczący Rady Gminy na podstawie listy obecności XVI sesji Rady Gminy stwierdził że w XVI sesji Rady Gminy uczestniczy 14 radnych , co stanowi quorum przy którym Rada może podejmować uchwały.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował , że XVI sesja Rady Gminy zwołana została na wniosek Grupy radnych Rady Gminy Janowice Wielkie:
1. Pana Sławomira Orłowskiego
2. Pana Szymona Młodzińskiego
3. Pana Zbigniewa Chrobaka
3. Pana Jana Osękowskiego
- 2 -
Ponadto przedstawił porządek obrad XVI sesji Rady Gminy.
Pani Bożena Dyduch – mieszkanka Komarna zgłosiła zapytanie dlaczego ona oraz Pan Ryszard Sobolewski z Radomierza nie dostali zawiadomienia o sesji jak również dlaczego Przewodniczący Rady Gminy nie odczytał , z wniosku którego są współautorami ich nazwisk .
Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił , że na dzień dzisiejszy nie ma zapisów prawnych w ustawie samorządowej aby Rada Gminy liczyła 17 radnych. Jeżeliby przewodniczący rady zapraszał na sesję 17 radnych byłoby to naruszeniem ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto poinformował , że w styczniu br. odpowiadając na pismo Wojewody Dolnośląskiego zgłosił pisemne zapytanie o wyjaśnienie między innymi kwestii liczby radnych. W chwili obecnej oczekuje na odpowiedź.
Pani Bożena Dyduch – zapytanie do przewodniczącego rady – czy wyroki sądu administracyjnego nic Panu nie mówią.
Przewodniczący Rady Gminy – sąd nie jest władny aby zmieniać ustawę.
Radny Szymon Młodziński – stwierdził , że przewodniczący wysłał pismo do Wojewody, ale radny zapytuje czy przewodniczący przedstawił pismo Radzie aby zasięgnąć opinii Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy - nie przedstawiał Radzie tej korespondencji ani nie zasięgał opinii Rady , ponieważ jest to korespondencja kierowana wyłącznie do przewodniczącego Rady.
Radny Sławomir Orłowski – dlaczego przewodniczący rady po wniesieniu wniosku Grupy Radnych o zwołanie sesji nie zwołał nadzwyczajnej sesji Rady Gminy , ponieważ zgodnie ze Statutem Gminy nie zachował terminu sesji zwyczajnej.
Przewodniczący Rady Gminy – zapis w ustawie o samorządzie gminnym mówi , że na wniosek wójta lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady przewodniczący jest zobowiązany do zwołania sesji w ciągu siedmiu dni. I tak też ta sesja jest zwołana w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku – czyli prawidłowo.
Radca Prawny Pan Roman Słomski – przedstawił Radzie zapis art.20 ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto poinformował , że w tym przypadku nie zwołuje się sesji nadzwyczajnych.
Radny Sławomir Orłowski zgłosił do protokołu aby zaprotokołować , że podnosił kwestię sesji zwyczajnej i nadzwyczajnej.
Radni więcej uwag nie wnieśli.
Ad. 3
Radny Jan Osękowski przedłożył Radzie Gminy wniosek o odwołanie Przewodniczącego Rady Gminy wraz z uzasadnieniem.
Wniosek stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
- 3 -
Ad. 4
Dyskusja.
Radny Jan Osękowski w swoim wystąpieniu przypomniał , że pięciu radnych Rady Gminy w Janowicach Wielkich spóźniło się ze złożeniem oświadczenia majątkowego o jeden dzień – problem ten dotyczył prawie całego kraju. W dniu 3 stycznia 2007 roku radni ci wystąpili z pismem do przewodniczącego rady o spotkanie , na którym chcieliby wyjaśnić sprawy z pisma z dnia 29 grudnia 2006 roku dotyczącego oświadczeń majątkowych. Spotkanie odbyło się , sporządzono notatkę służbową , przewodniczący rady uznał , że nie będzie zwoływał sesji do czasu wyjaśnienia sprawy. Jednakże w lutym sesję przewodniczący zwołał na której stwierdzono wygaszenie mandatów pięciu radnym. 9 marca 2007 roku radni złożyli do Rady Gminy wniosek o uznanie uchwały za nieważną. Wnioski te nie były przedstawiane Radzie a przewodniczący udzielał odpowiedzi jednoosobowo . W kwietniu 2007 roku pięciu radnych złożyło do Rady Gminy skargę na postępowanie przewodniczącego rady – skargi te również nie były przedłożone pod obrady Rady Gminy Ale radni otrzymali odpowiedź , że na Przewodniczącego Rady skarg nie można składać. Następnie przedstawił treść wyroku NSA w Warszawie oraz stwierdził , że przewodniczący również nie reaguje na treść wyroku. Z treści wyroku wynika , że skarżący powinien być zawiadamiany o sesji rady i powinien być traktowany jako radny. Przedstawił również pismo Wojewody z dnia 25.10.2007 roku w którym mowa między innymi , że na sesje powinno być zapraszanych 17 radnych.
Przewodniczący Rady Gminy nawiązując do uzasadnienia wniosku o jego odwołanie zwrócił się do radnego Szymona Młodzińskiego , o wyjaśnienie dwóch punktów z wniosku a mianowicie w jaki sposób przewodniczący lekceważy prawa radnych , oraz o wyjaśnienie czym wg radnego przejawia się bezwolność wykonywania zaleceń i sugestii wójta.
Radny Szymon Młodziński – w zasadzie już na początku kadencji przewodniczący podzielił radnych na dwie grupy , tych co popierają wójta i tych co nie popierają , na sesjach nie dopuszcza radnych do głosu , przeszkadza albo polemizuje. Radny stwierdził , że przewodniczący ma prowadzić sesje a nie przeszkadzać radnym . Radny nie twierdzi , że przewodniczący nie ma współpracować z wójtem – tylko niech nie zapomina , że Rada ma nadzorować i kontrolować pracę wójta . Ponadto każda jedną skargę powinna Rada rozpatrywać a nie jednoosobowo przewodniczący - dlatego to mu zarzuca.
Przewodniczący Rady Gminy zwrócił się do radnego Jana Osękowskiego o wyjaśnienie trzeciego punktu z uzasadnienia wniosku o odwołanie przewodniczącego tj. jeżeli rada kontroluje działalność wójta , to co radny zarzuca wójtowi oraz przewodniczącemu rady , że przewodniczący takiej postawy nie wykazuje , że swoim postępowaniem narusza przepis art. 18 ustawy o samorządzie gminnym.
Radny Jan Osękowski – w odczuciu radnego przewodniczący nie reprezentuje społeczeństwa tylko wójta
Wójt Gminy – zwrócił się do Rady , że musi zareagować na wniosek złożony wraz z uzasadnieniem przez radnych ponieważ dotyczy to również jego osoby, a szczególnie dotyczy to punkt 2 i 3 uzasadnienia. Wójt przedkłada radzie projekty uchwał . Ponadto radny nie doczytał art. 18 ustawy o samorządzie gminnym , który mówi , że rada gminy kontroluje działalność wójta , gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych , w tym celu powołuje komisję rewizyjną. W naszej Radzie Komisja rewizyjna jest powołana i
- 4 -
pracuje wg planu pracy zatwierdzonego przez Radę.. Ponadto Wójt nie widzi takiego podziału aby tym sposobem posługiwał się kto jest gorszy dla wójta a kto jest lepszy. Ustawa szczegółowo mówi o zasadach prowadzenia sesji. Poinformował Radę , że grupa radnych w roku 1999 złożyła wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Gminy , te dwa wnioski nie różnią się treścią – są takie same. Jeżeli ktoś chciałby się zapoznać z dokumentami w tej sprawie , są do wglądu w biurze Rady Gminy. Radni spóźnili się z oświadczeniami , Rada wygasiła mandaty, Wojewoda zarządził wybory – takie są przepisy i ktoś to musi rozstrzygnąć. Dla naszej gminy ustawa ustala 15 radnych i wg przepisów w skład rady nie może wchodzić więcej niż 15 radnych. Wójt zaprotestował przeciwko takiej postawie grupy radnych. Radny Jan Osękowski ma zastrzeżenia do podatku dla firmy Schnaider – trzeba pamiętać , że firma zatrudnia 500 osób i płaci gminie podatki. W podsumowaniu swojego wystąpienia Wójt stwierdził , że współpraca z przewodniczącym Rady jest taka sama jak z poprzednimi przewodniczącymi , którymi byli Pan Lesiński i Pan Młodziński.
Radny Jan Osękowski – zwrócił się do przewodniczącego Rady z zapytaniem kiedy wystosował pismo do Wojewody o wyjaśnienie kwestii 17 radnych.
Przewodniczący Rady Gminy - w odpowiedzi - 18 stycznia 2008 roku – w tej chwili oczekuje na odpowiedź.
Radny Jan Osękowski – zwrócił się z zapytaniem do radnych , którzy nie zabierają głosu w dyskusji, przychodzą sobie posiedzieć i wypić kawę – czy godzą się z tym bezprawiem .
Radny Romuald Łaski – odniósł się do stwierdzenia Grupy radnych , że postawa przewodniczącego wyklucza jakąkolwiek kontrolę . W Radzie powołana jest Komisja Rewizyjna , pracuje wg planu pracy zatwierdzonego przez Radę Gminy – w roku 2007 wykonała plan w całości , przygotowała projekt planu pracy na rok 2008 . W dotychczasowej działalności Komisja nie spotkała się z przypadkiem aby postawa przewodniczącego rady uniemożliwiała kontrolę. Zwrócił się również do radnego Osękowskiego aby nie obrażał i nie traktował pozostałych radnych jako bezmyślny tłum.
Radny Sławomir Orłowski – nawiązał do pisma Wojewody Dolnośląskiego kierowanego do przewodniczącego rady a dotyczącego nieważności uchwał i zapraszania na sesje 17 radnych stwierdził , że dla Przewodniczącego pismo jest adekwatne pod jego poglądy od którego się odwołał i tego się będzie trzymał.
Przewodniczący Rady Gminy – stwierdził , że w składzie radzie nie ma prawników i trudno jest dyskutować w sprawach na których się nie znamy.
Radny Szymon Młodziński - zapytuje dlaczego przewodniczący rady pozbawił radnych pomocy prawnej , zaangażował radcę prawnego do obrony osoby przewodniczącego. I jak o radny może zwrócić się do radcy skoro on w sądzie apelacyjnym występuje przeciwko radnemu. Ponadto stwierdził , że w innych miejscowościach też były przypadki , że radni spóźnili się ze złożeniem oświadczenia ale wójtowie , przewodniczący i radca wyciągnęli pomocną dłoń i wszystkie oświadczenia były złożone w terminie . Ponadto stwierdził , że radca prawny ma bronić radnego a nie występować przeciwko radnemu.
- 5 -
Radca Prawny – poinformował , że pełnomocnictwa reprezentowania interesów gminy w sądzie udzielił radcy prawnemu wójt a nie przewodniczący rady. Uchwały podjęte przez Radę zostały wykonane , Wojewoda zarządził wybory uzupełniające w wyniku których wybrano radnych . Nasuwa się pytanie kto powoduje ten chaos w Radzie na pewno nie przewodniczący , wójt czy radca prawny – dzisiaj trzeba uderzyć się w pierś , że się spóźnili ze złożeniem oświadczeń majątkowych.
Radny Sławomir Orłowski - sprawa nie dotyczy czy złożyli oświadczenia majątkowe w terminie czy też nie , tylko o to że zostali odwołani niezgodnie ze Statutem Gminy.
Radny Kamil Kowalski - twierdzenie ,że sprawcami chaosu są radni jest mylne , ponieważ wadliwe jest prawo. Zwrócił się do przewodniczącego rady , aby pismo które otrzymał od Wojewody , że ma zapraszać na sesję 17 radnych - wyjaśnić punkt po punkcie jakie działania zostały podjęte celem wyjaśnienia interpretacji prawnej.
Przewodniczący Rady Gminy – dlatego też w dniu 18.01.2008 zwrócił się w tej sprawie do Wojewody Dolnośląskiego.
Radny Kamil Kowalski – stwierdził , że w tej sytuacji należałoby zasięgnąć opinii wszystkich organów.
Radny Zbigniew Chrobak – potwierdził , że radni na sesji byli informowani o terminie złożenia oświadczenia majątkowego , ale o konsekwencjach nie złożenia w terminie oświadczenia majątkowego nikt radnych nie informował.
Radny Szymon Młodziński – poinformował , że jak był w poprzedniej kadencji przewodniczącym to radny Gołębski spóźniał się ze złożeniem oświadczenia majątkowego trzy tygodnie, ale konsekwencje nie były wyciągane – dziś przewodniczący rady może powiedzieć , że miał do czynienia z człowiekiem.
Pani Dyduch Bożena – zgłosiła zapytanie czy dla radych organizowane są szkolenia , kiedyś zgłaszała aby radnym dać Statut Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy – radni nie mieli szkoleń , natomiast Statut Gminy każdy radny otrzymał.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Piotr Jońca – postępowanie w procesie podjęcia uchwały w sprawie wygaszenia mandatów było zgodne z przepisami obowiązującymi tym okresie. Teraz składa się winę na przewodniczącego , ale takie były przepisy.
Wójt Gminy – poinformował radnych , że wojewoda jako organ nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego stwierdza o nieważności uchwały w całości lub części w tym celu na mocy prawa wydaje rozstrzygnięcia nadzorcze lub wskazanie. Rozstrzygnięć Nadzorczych ani wskazań do podjętych uchwał nie było. Jednocześnie zwrócił się do radnego Szymona Młodzińskiego , że w czasie kiedy sprawował funkcje przewodniczącego rady nie czynił przestępstwa jeżeli przyjmował oświadczenia majątkowe od radnych po 31 kwietnia wówczas obowiązywały inne przepisy. Natomiast w kadencji 2006-2010 obowiązywały przepis art. 190 Ordynacji wyborczej do rad gmin .
- 6 -
Radny Sławomir Orłowski – przewodniczący rady podejmując decyzję o wygaszeniu mandatów zrobił błąd i nie sądził , że radni się odwołają do sądu.
Radny Jan Osękowski- zwrócił uwagę na pismo przewodniczącego rady z dnia 29 grudnia 2006 roku zapoznające pięciu radnych z opinią prawną wojewody w sprawie skutków nie złożenia oświadczenia majątkowego w terminie i stwierdził , że jest to jeden z argumentów dlaczego się radni skarżą. Teraz przewodniczący nie działa z taką samą prędkością jak wówczas – na pisma można odpowiadać albo nie – dlatego kwestia zaufania jest zerowa. Ponadto będzie wnosił aby na sesjach nie dopuszczać radcy prawnego do głosu ponieważ manipuluje prawem i występuje przeciwko radnym co jest równoznaczne z występowaniem przeciwko społeczeństwu.
Radny Kamil Kowalski – zwrócił się do przewodniczącego z następującymi pytaniami , czy zatajał przed radnymi treść pism kierowane do Rady Gminy , czy udzielał samowolnie odpowiedzi na pisma kierowane do Rady Gminy, czy zdarzało się , że nie odpowiadał na pisma wg terminów ustalonych w KPA.
Przewodniczący Rady udzielił odpowiedzi na zadane pytania: nie było takich przypadków aby zatajał przed radnymi treści pism kierowanych do Rady Gminy Nie udzielał odpowiedzi na pisma samowolnie jeżeli pisma te były kierowane do Rady Gminy. Natomiast na pisma kierowane do Przewodniczącego Rady Gminy Jacka Gołębskiego udzielał odpowiedzi osobiście. W zakresie terminowości odpowiedzi na pisma dopuszcza taką możliwość , że terminy nie były dotrzymane.
Ad. 5
Głosowanie w sprawie odwołania Przewodniczącego Rady Gminy (w trybie określonym w art. 19 ust .1 ustawy o samorządzie gminnym).
Przewodniczący Rady Gminy poinformował że aby przeprowadzić tajne głosowania nad wnioskiem w sprawie odwołania Przewodniczącego Rady Gminy w Janowicach Wielkich należy powołać Komisję Skrutacyjną.
Zwrócił się do Rady aby zgłaszali kandydatów do pracy w Komisji Skrutacyjnej:
Radny Zbigniew Chrobak zgłosił radnego Sławomira Orłowskiego – radny wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej
Radna Anna Liebersbach zgłosiła radnego Romualda Łaskiego - radny wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej
Rada Zofia Kraszewska zgłosiła radnego Piotra Jońcę – radny wyraził zgodę na pracę w Komisji Skrutacyjnej
Pani Bożena Dyduch zapytuje czy przewodniczący rady bierze udział w głosowaniu w swojej sprawie.
Radca prawny – radny ma prawo głosować – to nie jest sprawa majątkowa.
Przewodniczący Rady Gminy przeprowadził głosowanie nad składem Komisji Skrutacyjnej.
W wyniku głosowania „za” składem Komisji głosowało 14 radnych.
W czasie głosowania na sali obrad było 14 radnych.
- 7 -
Przewodniczący Rady Gminy ogłosił 10 minutową przerwę.
Po przerwie Przewodniczący Rady Gminy wznowił obrady sesji.
Komisja Skrutacyjna przystąpiła do pracy. W tym celu ukonstytuowała się
Przewodniczącym Komisji Skrutacyjnej został radny Romuald Łaski
Członkami Sławomir Orłowski i Piotr Jońca , przygotowała karty do głosowania, przeprowadziła wybory oraz odczytano protokół Komisji Skrutacyjnej.
Komisja Skrutacyjna w składzie :
1. Romuald Łaski – Przewodniczący Komisji
2. Sławomir Orłowski - Członek Komisji
3. Piotr Jońca - Członek Komisji
stwierdza , że wg listy obecności na XVI sesji Rady Gminy w Janowicach Wielkich obecnych było 14 radnych , głosowało 14 radnych , oddano głosów ważnych 14 , głosów nieważnych 0
W wyniku tajnego głosowania „za” odwołaniem Przewodniczącego Rady Gminy w Janowicach Wielkich było głosów 7, „przeciwnych” głosów 7
Po podliczeniu głosów Komisja Skrutacyjna s t w i e r d z a , że wniosek o odwołanie Przewodniczącego Rady Gminy w Janowicach Wielkich nie uzyskał wymaganej większości głosów i nie został rozstrzygnięty.
Protokół Komisji Skrutacyjnej stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad. 6
Zamkniecie sesji Rady Gminy.
W związku z wyczerpaniem się porządku obrad XVI sesji Rady Gminy w Janowicach Wielkich Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Gołębski dokonał zamknięcia obrad XVI sesji Rady Gminy w Janowicach Wielkich.
Na tym protokół zakończono i podpisano
Protokołowała Przewodniczył
Ewa Czaplińska - Szajwaj Przewodniczący
Insp. ds. Rady Gminy Rady Gminy
Jacek Gołębski