Azbest – realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego
Azbest jest nazwą ogólną obejmującą włókniste minerały z grupy serpentynów i amfiboli czyli takich minerałów krzemowych lub glinokrzemowych, które tworzą włókna. Jego szerokie zastosowanie rozpoczęło się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Dzięki swoim od dawna znanym właściwością, tj. odporności na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, działanie mrozu, kwasów, substancji żrących, a także elastyczność zyskał ogromną popularność w gospodarce światowej doprowadzając niemalże do całkowitej monopolizacji rynku materiałów budowlanych, gdzie był najszerzej wykorzystywany.
Szczególnie należy wyróżnić tutaj trzy minerały azbestowe. Są to: najbardziej rozpowszechniony chryzotyl (azbest biały), w mniejszym stopniu wykorzystywany krokidolit (azbest niebieski) i jeszcze rzadziej stosowany amozyt (azbest brązowy). Maksymalny okres użytkowania płyt azbestowych, czyli najbardziej rozpowszechnionego wyrobu azbestowego wynosi 30 lat. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wspomniany okres użytkowania dotyczy tylko płyt należycie konserwowanych oraz prawidłowo położonych i zamontowanych, co zdarza się niezwykle rzadko.
Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy naukowo potwierdzono tezę, iż azbest jest minerałem, który wywołuje u ludzi nowotwory sprawiło, że zaczęto odchodzić od stosowania tego materiału.
Azbest stwarza zagrożenie dla ludzkiego życia w momencie gdy dojdzie do korozji lub uszkodzenia wyrobów zawierających azbest poprzez łamanie, kruszenie, cięcie, wiercenie czy szlifowanie. Wówczas uwalniane są do powietrza włókna azbestu, które poprzez układ oddechowy przedostają się do płuc przyczyniając się do groźnych chorób, takich jak: pylica azbestowa (azbestoza), międzybłonniak, nowotwór płuc i oskrzeli. Co więcej udowodniono wzrost ryzyka zachorowalności na powyższe przypadłości u nałogowych palaczy. Dlatego też produkcja i stosowanie wyrobów zawierających azbest zostały zakazane na mocy przepisów ustawy z dnia 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 20 ze zm.).
Mając na uwadze powyższe Gmina Janowice Wielkie, świadoma zagrożeń jakie niesie nadmierne przebywanie w pobliżu wyrobów zawierających azbest oraz poczuwająca się do odpowiedzialności za zdrowie swoich mieszkańców i ochronę środowiska naturalnego dołoży wszelkich starań w celu wyeliminowania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy, uzyskując tym samym wymierne efekty ekologiczne.