UCHWAŁA NR IX/26/2007
Rady Gminy w Janowicach Wielkich
z dnia 26 kwietnia 2007 r.
w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku
na terenie Gminy Janowice Wielkie
Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Dz. U z 2005r .Nr 236,poz.2008 ze zm./ ,po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze - Rada Gminy w Janowicach Wielkich, u c h w a l a Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Janowice Wielkie , w następującej treści :
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Janowice Wielkie, zwany dalej Regulaminem określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Janowice Wielkie
§ 2
Regulamin obowiązuje właścicieli nieruchomości , mieszkańców, przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz osoby przebywające czasowo na terenie Gminy Janowice Wielkie.
Rozdział II
wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku
na terenach nieruchomości i w miejscach publicznych
§ 3
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymania na ich terenie porządku , czystości oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego.
2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do dbania o czystość i estetykę ścian budynków i ogrodzeń w szczególności poprzez odnowę elewacji budynku usuwanie plakatów , reklam, ogłoszeń , napisów i rysunków.
3. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń :
1/ z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego
2/ z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej do ruchu pieszego – chodniku – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach .
4. Usuwania błota , śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń powinno odbywać się do godz. 7:30 rano, a w razie wystąpienia w godzinach późniejszych opadów śniegu – niezwłocznie po ich wystąpieniu , natomiast innych zanieczyszczeń – w miarę potrzeb.
5. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do usuwania sopli i nawisów śniegu z dachu stwarzających zagrożenie dla przechodniów.
6. Utrzymanie czystości i porządku na drogach publicznych i na terenach służących komunikacji publicznej i innych , nie wymienionych w pkt
3 i 4 regulują przepisy art. 5 ust. 2-5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
7. Mycie pojazdów samochodowych można przeprowadzać pod warunkiem , że ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych.
Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.
8. Naprawy pojazdów , związane z ich bieżącą eksploatacją mogą być przeprowadzane w obrębie nieruchomości , jeżeli nie spowodują zanieczyszczenia wód i gleby oraz uciążliwości dla sąsiadów.
Rozdział III
Zasady zbierania i pozbywania się odpadów komunalnych
i nieczystości ciekłych
§4
1. Właściciele nieruchomości mają obowiązek wyposażenia nieruchomości w dostateczną ilość pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych :
1/ o objętości 0,12 m3 lub 0,24m3 lub 1.1 m3- w zabudowie wielorodzinnej starej
2/o objętości 0,12 m3 lub 0,24 m3 – w zabudowie jednorodzinnej
2. Pojemniki o których mowa w ust. 1 powinny :
1. być estetyczne i szczelne
2. zapewnić gwarancję bezpieczeństwa dla obsługi , podczas opróżniania i dla osób gromadzących odpady, gwarancję długotrwałego użytkowania oraz dopasowania do urządzeń załadowczych pojazdów.
3. Spełniać wymagania Polskich Norm.
3. Liczba pojemników powinna zapewniać ich nie przeciążanie , a do jej określenia przyjmuje się :
1/ średnie ilości odpadów komunalnych wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca Gminy Janowice Wielkie w ciągu miesiąca :
a/ 0,05 m3 ilość podstawowa
b/ 0,01 m3 na każdą z osób przebywających na terenie szkoły
c/ 0,01 m3 na każdą z osób przebywających na terenie przedszkola
d/ 0,09 m3 na każdego pacjenta przebywającego w szpitalu
e/ 0,12 m3 na każdego pracownika zatrudnionego w obiekcie
handlowym lub usługowym
2/ rodzaje zbieranych selektywnie odpadów na nieruchomości określone w ust. 7a
3/ wymagania higieniczno -sanitarne określone w § 8
4. Zabrania się zbierania śniegu , lodu ,gorącego popiołu , żużlu i odpadów wielkogabarytowych w pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów , określonych w pkt 1.
5. W przypadku krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych , właściciel nieruchomości zgłasza ten fakt firmie świadczącej usługi w zakresie odbierania odpadów., w celu ustalenia warunków ich odbioru.
6. Miejsca gromadzenia odpadów stałych powinny być przygotowane zgodnie z przepisami § 22 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz. U. Nr 75,poz.690 ze zmianami/
7. Właściciel nieruchomości zapewnia przedsiębiorcy , w uzgodnionym terminie swobodny dostęp do pojemników. Pojemniki powinny być usytuowane bądź dostarczane do trasy przejazdu pojazdów specjalistycznych odbierających odpady.
8. Mieszkańcy Gminy mają możliwość selektywnego zbierania makulatury, szkła , tworzyw sztucznych i metali w ogólnodostępnych pojemnikach do selektywnej zbiórki surowców wtórnych w pojemnikach pojemności:
1/ poj. 0,110 m3 z napisem - papier, tektura
2. poj. 0,110 m3 z napisem - szkło
3/ poj. 0,110 m3 żółty druciany – na składowanie tworzyw sztucznych
4/ poj. 0,110 m3 z napisem - metal
2. Właściciele nieruchomości znajdujących się w rejonach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących rodzajów odpadów powstających w gospodarstwach domowych
1. surowców wtórnych /frakcja sucha/
2. pozostałych odpadów przekazywanych na składowisko lub do kompostowni /frakcja mokra/.
3. Właściciele nieruchomości , na terenie których w wyniku pielęgnacji zieleni powstają odpady roślinne zobowiązani są do przekazywania takich odpadów do kompostowni. Z obowiązku zwolnieni są właściciele nieruchomości dokonujący kompostowania odpadów roślinnych we własnym zakresie i na własne potrzeby lub spalający je poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi, jeżeli spalanie to nie narusza odrębnych przepisów.
4. Odpady wielkogabarytowe zbiera się w wyznaczonych miejscach na nieruchomości , służących do gromadzenia odpadów stałych , w sposób nie utrudniający korzystania z nieruchomości z nieruchomości przez osoby trzecie i umożliwiający łatwy dostęp przedsiębiorcy.
5. Odpady z remontów ,prowadzonych we własnym zakresie , gromadzone są w wyznaczonych miejscach odrębnie w workach lub kontenerach wynajętych do tego celu od przedsiębiorcy , z których właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę.
§ 5
Mieszkańcy Gminy oraz osoby przebywające na jego terenie zobowiązani są do korzystania z koszy ulicznych , a w przypadku ich braku do zabierania odpadów ze sobą.
§ 6
Organizator imprezy o charakterze publicznym zobowiązany jest do :
1/ wyposażenia miejsca , w którym się ona odbywa w odpowiednia ilość pojemników na odpady stałe oraz zapewnienia odpowiedniej liczby toalet.
2/ oczyszczenia terenu bezpośrednio po zakończeniu imprezy i terenów przyległych , jeżeli jest taka potrzeba.
§ 7
W zakresie warunków gromadzenia nieczystości ciekłych obowiązują przepisy art. 5 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gmina
Rozdział IV
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych
i nieczystości ciekłych
§ 8
Częstotliwość odbierania z nieruchomości odpadów komunalnych , zawierających składniki ulegające biodegradacji powinna być dostosowana do ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów jednak nie rzadziej niż :
1/ raz w tygodniu dla budynków wielorodzinnych
2/ raz na miesiąc dla zabudowy jednorodzinnej
§ 9
Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zapewnienia usuwania nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego z częstotliwością ustaloną ze stacją zlewną , a w przypadku wcześniejszego zapełnienia zbiornika . Zgłoszenie tego faktu przedsiębiorcy , z którym posiada umowę na opróżnianie zbiornika.
§ 10
Wykonanie obowiązków o których mowa w §§ 9,10 właściciel nieruchomości zapewnia poprzez zawarcie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przechowywania przez okres jednego roku dowodów korzystania z takich usług oraz płacenia za ich wykonanie.
§ 11
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do udzielania informacji związanych z usuwaniem odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych upoważnionym pracownikom Referatu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Gminy w Janowicach Wielkich oraz przedstawienia do wglądu aktualnej umowy z jednostką wywozową na wykonanie usługi wraz z rachunkami.
§ 12
Odpady wielkogabarytowe lub poremontowe wytworzone we własnym zakresie przez mieszkańców nieruchomości wystawiane w określonym miejscu na nieruchomości odbierane są przez przedsiębiorcę , z którym właściciel nieruchomości ma zawartą umowę na odbieranie odpadów komunalnych , za dodatkową opłatą ponoszoną przez właściciela nieruchomości , w terminie nie dłuższym niż trzy dni robocze od daty zgłoszenia i wystawienia temu przedsiębiorcy
§ 13
Częstotliwość opróżniania koszy ulicznych powinna być dostosowana do ilości gromadzonych w nich odpadów.
Rozdział V
Inne wymagania wynikające z gminnego planu gospodarki odpadami
§ 14
1. Niesegregowane odpady komunalne zebrane na terenie Gminy Janowice Wielkie , które mogą być poddane odzyskowi należy składować na składowisku odpadów Kostrzyca- Ścięgny, Lubawka.
2. Odpady zielone należy przekazywać do kompostowni Kostrzyca-Ścięgny, Lubawka
3. Odpady z selektywnej zbiórki prowadzonej na terenie Gminy Janowice Wielkie należy przekazywać do sortowni Kostrzyca -Ścięgny ,Lubawka
4. Odpady wielkogabarytowe należy przekazywać do Kostrzyca -Ścięgny ,Lubawka
Rozdział VI
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe
§ 15
1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt , a także dołożenia starań , aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki , a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru.
§ 16
Utrzymujący psy zobowiązani są do :
1/ prowadzania psa na uwięzi
2/ prowadzenia psa bez smyczy tylko w miejscach mało uczęszczanych , pod warunkiem , że pies ma kaganiec, a właściciel /opiekun/ sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem
3/ nie wprowadzania psów na teren placów zabaw dla dzieci
4/ nie wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności , w szczególności do urzędów ,zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej , szkół i placówek kulturalno -oświatowych – powyższy zakaz nie dotyczy psów przewodników.
5/ usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez psy, /postanowienie nie dotyczy osób niewidomych , korzystających z psów przewodników/.
6. umieszczenia w widocznym miejscu n /na furtkach , bramach wjazdowych na posesję tabliczek z napisem